Politiķiem ir “sakāpis galvā”


Rodas sajūta, ka politiķiem ir “sakāpis galvā”, – viņi uzskata, ka no viņiem būs atkarīgi Latvijas ekonomikai nepieciešamie ārvalstu kredīti un attiecīgi uzņēmēji nedrīkst neko daudz “spirināties”, savā slejā žurnāla “Kapitāls” februāra numurā norāda izdevuma galvenais redaktors, žurnālists Māris Zanders.

Viņš akcentē, ka sabiedrībā vienmēr ir zināms cilvēku daudzums, kas nav apmierināts ar notiekošo, – neatkarīgi no tā, kāda partija pie varas. Savukārt nosacītais vidusslānis un uzņēmēji mīl palamāt valdību, tomēr kopumā ir pārāk pragmatiski un aizņemti ar savu dzīvi, lai kristu depresijā.

“Sliktā ziņa ir tā, ka apjukušajiem un nogurušajiem pēdējo mēnešu laikā pievienojas arī arvien vairāk uzņēmēju un puslīdz pārtikušu ļaužu. Un te vainojama ne tikai uzņēmēju nespēja pielāgoties kardināli citādākai ekonomiskai situācijai Latvijā un pasaulē, bet lielākoties tomēr varas struktūru attieksme,” uzsver žurnālists.

Kā piemēru viņš min daudz piesaukto jēdzienu “tas ir politisks lēmums”.

“It kā jau saprotams, par ko ir runa, tomēr paši šo “politisko lēmumu” pieņēmēji, šķiet, vāji apzinās, ka tie ietekmē ne tikai politisko partiju reitingus un ierēdniecību, bet tieši un reāli – ekonomiku. Nevar būt tā, ka tiek pieņemti ekonomiku iedragājoši lēmumi, iebildumus atmetot ar paziņojumu, ka “tā vajag”. Politiķi riskē ar savu popularitāti, bet uzņēmēji – ar savu mantu,” uzsver Zanders.

“Kapitāla” galvenais redaktors uzsver – nevar būt arī tā, ka politiķi faktiski šantažē biznesu, sakot: citu, labāku par mums, jau nav, tādēļ nāksies vien pieciest.

“Ja uzņēmējam tik ciniski mēģina izstāstīt, ka nekam nav jēgas, jo opozīcija ir kvalitatīvi tikpat “švaka”, ja vara apelē pie “labāk zināms nekā nezināms ļaunums”, tad uzņēmējs, protams, neiet mest akmeni Saeimas logā, bet iesaldē savu darbību,” norāda žurnālists.

Pēc viņa domām, tikpat cinisks esot politiķu aicinājums uzņēmējiem pašiem nākt valdībā, spekulējot ar bezpartejisku premjeru no biznesa aprindām un tā saucamo tehnokrātu valdību. Tomēr katram ir savs darba lauks, un uzņēmējiem nav jānodarbojas ar politiskiem procesiem.

“Ja uztveram politiķus kā nodokļu maksātāju noalgotus menedžerus, tad man grūti iedomāties uzņēmumu, kurā pamatīgas “ziepes” savārījis menedžments uz akcionāru pārmetumiem atcērt: pirmkārt, netraucējiet, otrkārt, ja kas – nāciet paši mūsu sastrādāto izstrēbt!” akcentē “Kapitāla” galvenais redaktors.

“Rodas sajūta, ka politiķiem ir “sakāpis galvā”, – tiem ir priekšstats, ka no viņiem būs atkarīgi Latvijas ekonomikai nepieciešamie ārvalstu kredīti un attiecīgi uzņēmēji nedrīkst neko daudz spirināties. Tā sakot, bumba ir mūsu rokās, bez šīs naudas jūs tāpat nogrimsiet. Nav pat vērts dusmoties un aizrādīt, ka neba ministri būs tie, kuri saražos kredītu atmaksai nepieciešamo naudu. Jēdzīgāk laikam būtu intensīvi atgādināt politiķiem, ka, jā, ekonomikas “sildīšanai” nepieciešamā nauda, protams, ir nepieciešama, tomēr nav tā, ka bizness bez šīs naudas būs beigts un miris.”

Kā norāda Zanders, saprātīgi veidojot nodokļu un cita birokrātiskā regulējuma vidi, uzņēmējiem var palīdzēt ne mazāk. Tomēr tas nenotiek, turklāt runa nav tikai par daudz apspriesto pievienotās vērtības nodokļa likmju paaugstināšanu. Pretēji solītajam nav dzirdēts, ka Valsts ieņēmumu dienests būtu kļuvis saudzīgāks piedziņā vai naskāks uz pārmaksāto nodokļu atmaksu. Dīvaini valsts un pašvaldību iepirkumi ir palikuši.

“Slikti arī tas, ka uzpūtību vara savieno ar apjukumu. Traģikomiskā kārtā pat politiski labi angažēti uzņēmēji sākuši žēloties, ka “jautājumu nokārtot” gan viņiem apsola, tomēr neizdara. Ne jau tāpēc, ka vara būtu pēkšņi kļuvusi ētiskāka vai bailīgāka, bet tāpēc, ka nesaprot, kas notiek. Kas notiek ar finansēm, budžetu utt. Citiem vārdiem sakot, augstprātība savienojumā ar neziņu, kas notiek, kā rīkoties, ir viena no draņķīgākajām kombinācijām, kādu var iedomāties,” uzsver “Kapitāla” galvenais redaktors.

tvnet.lv

Leave a Reply


 
Interneta mārketinga jaunumi, tendences, pētījumi, kā arī noderīgi padomi un idejas. Tiks apskatītas šādas tēmas: mārketings un interneta mārketings, e-pasta mārketings, interneta mārketings, mājas lapu optimizācija - SEO, mārketings, sociālie mediji un sociālo mediju mārketings.
 

START.LV