Valsts finansēs politiskās partijas


No trim Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izstrādātajiem politisko partiju finansēšanas modeļiem Ministru Kabineta komitejas sēdē atbalstīts trešais variants, kas paredz 100% un pastāvīgu visu to politisko partiju uzturēšanas izdevumu finansēšanu no valsts budžeta, kas pēdējo vēlēšanu laikā būs savākušas vismaz 2% vēlētāju balsu.

Katra vēlētāja balss būs vērta 50 santīmus, un šos ieņēmumus partijas varēs izlietot pēc vajadzības savu izdevumu segšanai.

Līdz šim Latvijas politiskajām partijām bija raksturīgs liels privāto finanšu avotu īpatsvars plus niecīgs valsts atbalsts priekšvēlēšanu kampaņu atbalstam sabiedriskajās raidorganizācijās. Tas darīja partijas pilnībā atkarīgas un manipulējamas no tās privāto investoru interesēm, turklāt nereti atbilstošs ziedojums partijai nozīmēja arī tam līdzvērtīgu posteni partijas valdē vai padomē, teikts KNAB sagatavotajā ziņojumā Ministru kabinetam, turpretī šis finansējuma modelis palīdzēšot attīstīt parlamentāro demokrātiju, kas līdzīgā veidā veiksmīgi darbojas arī daudzās citās Eiropas valstīs, uzsvēra KNAB priekšnieka pienākumu izpildītājs Alvis Vilks.

“Tauta gan laikam nesapratīs, jo tās acīs jau tāpat visi politiķi ir žuļiki un maitas, kurus nav ko atbalstīt,” sēdē kritiski atzina iekšlietu ministrs Mareks Segliņš. Taču Ministru kabinetā iedegušās karstās atbalsta diskusijas nedaudz apslāpēja Ministru prezidenta Ivara Godmaņa teiktais, ka jauno modeli ar atpakaļejošu datumu piemērot nebūtu godīgi, tātad jaunais finansējums attieksies tikai uz laiku pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām jeb uz 2010. gada novembri. “Un ne santīmu iepriekš,” nobrīdināja I. Godmanis.

Pārējie divi ierosinātie modeļi paredzēja attiecīgi vai nu privātā finansējuma avota partijām saglabāšanu, vai arī 60% valsts atbalstu partijām, kuras ieguvušas vismaz 2% vēlētāju balsu, kā arī 2 stundu bezmaksas raidlaiku televīzijā un stundu radio priekšvēlēšanu kampaņām. Taču, kā rādot pasaules pieredze, pilnīgs partiju finansēšanas modelis no valsts puses atzīstams par visnotaļ klasisku un veiksmīgu, skaidroja A.Vilks, bet Lietuvā Centrālā vēlēšanu komisija drukājot pat priekšvēlēšanu plakātus. Par jaunā modeļa ieviešanas un pārraudzības galveno institūciju tika izvirzīta Tieslietu ministrija, nevis KNAB, kā tika plānots iepriekš.

Tika atbalstīts arī ierosinājums, ka par līdz 1000 latiem lielu fiziskās personas ziedojumu politiskajai partijai pienākas Iedzīvotāju ienākumu nodokļa atlaides likumā paredzētajā kārtībā. Turklāt Ivars Godmanis asi noraidīja Finanšu ministrijas pārstāvju iebildes par to, ka tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji varēs ziedot arī citu tautu partijām un saņemt nodokļu atmaksu. “Es, protams, zinu, ka tagad visi dedzīgi metīsies ziedot Portugāles partijām, taču, ja ministri šo ir atbalstījuši, nav ko te bāzties ar tādiem nenozīmīgiem jautājumiem,” tā I. Godmanis.

Ar 2010. gadu paredzētajai politisko partiju 100% finansēšanas modeļa no valsts budžeta ieviešanai nepieciešami 595 000 Ls.

Informācija ņemta no DB.lv

Leave a Reply


 
Interneta mārketinga jaunumi, tendences, pētījumi, kā arī noderīgi padomi un idejas. Tiks apskatītas šādas tēmas: mārketings un interneta mārketings, e-pasta mārketings, interneta mārketings, mājas lapu optimizācija - SEO, mārketings, sociālie mediji un sociālo mediju mārketings.
 

START.LV